28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fałszywa potęga

Ocena: 0
2939
Niedawno kolejna znajoma osoba postanowiła przekonać mnie do wewnętrznej przemiany życia po przeczytaniu książki „Potęga teraźniejszości” Eckharta Tollego. Do tej pory znałem osoby z Niemiec, które zachwycały się odkryciami tego niemieckiego guru, ale tym razem chodzi o Polkę. Oznacza to, że „filozof” Tolle potrafi omamiać rzesze ludzi, także chrześcijan, i to piętnaście lat po opublikowaniu swojego bestselleru. O czym on traktuje, że tyle osób na całym świecie daje się złapać w tę ezoteryczną sieć? Otóż Tolle przedstawia w niej wybrane elementy z różnych religii, najczęściej buddyzmu, ale również chrześcijaństwa, miesza z elementami mistycyzmu i medytacji, aby w końcu zaserwować przepracowaną na własną modłę wersję New Age.

Jak sam tytuł książki wskazuje, szczęśliwe, spokojne i beztroskie życie leży w teraźniejszości, dlatego należy odrzucić wszelkie myślenie o przeszłości oraz plany na przyszłość. Chodzi o życie tu i teraz, o zakotwiczenie się w teraźniejszości. Dlatego autor zachęca do wykonywania mniejszej ilości czynności, ale za to z namysłem, oraz do spędzania czasu na łonie natury. Łatwo wyczuć tu filozofię chrześcijańską, tyle że z dodatkiem niebezpiecznych elementów, takich jak odrzucenie pamięci o przeszłości oraz porzucenie myśli, a zatem i działania, ukierunkowanych na wypełnienie celu naszego ziemskiego życia. Bo przecież celem ziemskiej wędrówki nie jest egzystencja sama w sobie, nawet spokojna i beztroska.

Takich autorów jak Tolle jest, niestety, więcej. W Ameryce ogromną popularnością cieszył się i nadal cieszy Ken Wilber, którego propozycją „integralnej duchowości” fascynował się Bill Clinton, przekładając jej wskazówki także na swoje decyzje polityczne. W Europie Zachodniej za twórcę, a w latach 70. i 80. za głównego przedstawiciela ezoterycznego New Age, uważa się Fritjofa Caprę, fizyka, który połączył fizykę z mistycyzmem Wschodu, a do tego pomieszał ją z metafizyką. Ciekawe, że naukowcy w dziedzinie fizyki, w tym także laureat Nagrody Nobla, krytykują podejście Capry do nauki. Nie przeszkodziło to jednak, aby Capra po podróży odbytej w latach 80. przez całe Niemcy stał się guru dla osób nieidentyfikujących się z Kościołem – czy to katolickim, czy protestanckim – poszukujących jednak odniesień dla ducha.

Ta głęboka fascynacja Niemiec New Age i ezoteryzmem z lat 80. przełożyła się obecnie na masową fascynację „Potęgą teraźniejszości”. Jak często ma to miejsce w przypadku kolejnych nowych „proroków” odwołujących się do New Age, osobami najbardziej podatnymi na wpływ tej ideologii i manipulację ezoterycznych guru są osoby zagubione, przechodzące problemy w związku, w pracy, z dziećmi, również osoby samotne, ze skłonnościami do depresji, przechodzące kryzys. One to, po zapoznaniu się z ezoteryczną lekturą, spychają – a nie rozwiązują – problemy z pola widzenia i uważają, że owa „filozofia” im pomaga. Ale są też osoby poszukujące życia duchowego, które jednak odcinają się od chrześcijaństwa i jego wymogów, aby w sposób lekki i przyjemny zakosztować przeżyć duchowych.

Niestety, jedno z drugim nie idzie w parze, a osoby, które po latach o tym się przekonują, są bardzo poranione duchowo. Dlatego należy przestrzegać przed ezoteryzmem, który oferuje złudną i krótkotrwałą ulgę w problemach czy nadaje życiu pozorny sens. Ten zlepek różnych wierzeń i prądów myślowych nie jest w stanie dać człowiekowi prawdziwej, mocnej i solidnej bazy. Ta bowiem w najgorszych kryzysach będzie dawać człowiekowi ukierunkowanie i sensowność wszelkich działań, radosnych i trudnych doświadczeń. Jako lekturę polecam zatem Nowy Testament: potęga Chrystusa.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost
Idziemy nr 47 (479), 23 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter