28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół na ratunek

Ocena: 0
761

Prawie 9,5 litra alkoholu rocznie na głowę statystycznego Polaka; 1,5 mln dzieci żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym. Statystyki są obezwładniające. Tak wysokiego spożycia alkoholu nie odnotowano od stuleci. Jak to możliwe, skoro na ulicach widać dziś mniej nietrzeźwych osób, niż choćby 20 lat wstecz?

Okazuje się, że zmieniła się kultura picia. Dzisiaj najwięcej piją studenci, młodzież i osoby dobrze sytuowane na wysokich stanowiskach. Tym bardziej trzeba obawiać się o skutki, bo to najprostsza droga do niszczenia obecnych i przyszłych elit. To już w naszej historii przerabialiśmy. Okupanci rozpijali Polaków w czasie zaborów. W zaborze pruskim, w maleńkiej wsi Gietrzwałd, było kilka karczm. Tu po objawieniach maryjnych rozwijał się kult, umacniały się wiara i tożsamość narodowa Polaków. W czasie II wojny światowej w ramach planowanej eksterminacji narodu polskiego politykę rozpijania prowadzili Niemcy. Na przykład za dostarczane przez ludność wiejską kontyngenty żywnościowe płacili spirytusem bądź wódką.

Kościół jako jedyna „instytucja” walczył wtedy o człowieka. Na przykład w połowie XIX wieku rozwinął się na ziemiach polskich ruch trzeźwościowy. W roku 1851 ówczesny biskup wrocławski wyjednał dekret papieski, nadający towarzystwom wstrzemięźliwości status bractw kościelnych. W czasach nam współczesnych ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, formującego rzesze młodzieży, powołał w 1979 r. Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Praktycznie każdy „oazowicz” był w tejże krucjacie, składał deklarację o swojej całkowitej abstynencji, ofiarując ją w intencji uzależnionych od alkoholu.

Historia pokazuje, że Kościół jako pierwszy dostrzegał zagrożenie wynikające z nadużywania alkoholu. Po raz kolejny wchodzi w taką rolę. Właśnie trwają prace nad stworzeniem Narodowego Programu Trzeźwości. Powstaje on z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, władz rządowych i samorządowych oraz oddolnych ruchów promujących abstynencję. Ogłoszony zostanie we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości. 26 lutego rozpocznie się już po raz 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Dziś skandalem jest łatwość dostępu do alkoholu: liczba punktów sprzedaży, czas i miejsce reklam napojów alkoholowych i niezmieniające się od 14 lat w Polsce ceny trunków. Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości ocenia, że Polska jest coraz bardziej „browarna” niż solidarna. Można też parafrazować słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: jeśli Polska nie będzie trzeźwa, to wcale jej nie będzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter