29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowi pasterze

Ocena: 0
2464
Z dużym zainteresowaniem śledziłem ostatnie zmiany na szczycie polskiego Kościoła: bp Wojciech Polak – nowym Prymasem Polski, abp Stanisław Gądecki – nowym przewodniczącym episkopatu, abp Marek Jędraszewski – nowym wiceprzewodniczącym, a bp Artur Miziński – nowym sekretarzem KEP. Zatem polski Kościół przechodzi do ofensywy i z tego, co widać, dobrze mu ona idzie.

Także w Niemczech pojawiły się pewne zmiany na szczycie Kościoła katolickiego. Na przykład na nowego arcybiskupa Kolonii, największej niemieckiej diecezji, a zarazem następcę kardynała Joachima Meisnera, który kierował archidiecezją przez 25 lat, papież Franciszek mianował dotychczasowego metropolitę Berlina, kard. Rainera Marię Woelkiego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego przez kardynała Meisnera wielu postępowców zacierało ręce, oczekując, iż Papież powoła na metropolitę Kolonii kogoś „otwartego”.

Polski Kościół przechodzi do ofensywy i z tego, co widać, dobrze mu ona idzie
Woelki, który w przeszłości był osobistym sekretarzem Meisnera, a następnie biskupem pomocniczym archidiecezji kolońskiej, uchodzi za biskupa przynależącego do skrzydła konserwatywnego, jednakże posiadającego zupełnie inny temperament niż kardynał Meisner. Stawia on bardziej na dialog i na „partycypację”, jak sam się wyraził. W odróżnieniu od zlaicyzowanej archidiecezji berlińskiej, którą Woelki kierował przez ostatnie trzy lata, w archidiecezji kolońskiej oczekuje na niego słynne środowisko katolickie. Ale on sam dobrze wie, że przy przymiotniku „katolickie” należałoby postawić znak zapytania.

Zaskoczenie wywołała również nominacja nowego metropolity Fryburga Bryzgowijskiego. Tę, drugą co do wielkości diecezję w Niemczech objął przed niemal dwoma miesiącami Stephan Burger uchodzący za umiarkowanego konserwatystę. Wcześniej diecezją kierował abp Robert Zollitsch, i to właśnie jego kuria wydała dokument o możliwości udzielania Komunii rozwodnikom, żyjącym w powtórnych związkach. Czy uda się teraz zawrócić kurs archidiecezji fryburskiej? W każdym razie bp Burger jako ekspert prawa kościelnego i kierownik sądu kościelnego we Fryburgu, wie z pewnością co jest, a co nie jest dozwolone wobec osób żyjących w powtórnych związkach.

Nadeszło to, co przed wieloma laty przepowiedział kardynał Meisner: niemiecki Kościół stanie się małą trzódką
Następnie także diecezja passawska ma nowego biskupa. Został nim Stefan Oster, salezjanin i profesor dogmatyki. Bardziej jednak znany z tego, że już kilkakrotnie występował w przebraniu clowna, proponując wiernym różnego rodzaju skecze. Wśród konserwatywnych biskupów uchodzi on za gwiazdę: jest nie tylko inteligentny, ale również komunikatywny, zwłaszcza w stosunku do dziennikarzy. Przy dzisiejszych atakach na Kościół ta umiejętność bardzo się przydaje.

Pojawiła się zatem jakaś iskierka nadziei na to, że Kościół niemiecki spróbuje skupić się na tym co najważniejsze, czyli na głoszeniu ludziom prawdy o zbawieniu, a nie przygotowywaniu kolejnych konformistycznych posunięć. A do zrobienia jest bardzo wiele, co pokazują opublikowane w zeszłym tygodniu statystyki Kościoła niemieckiego podsumowujące 2013 rok. Są one przerażające: mniej chrztów, mniej ślubów, mniej księży, mniej wiernych na Mszach i w ogóle we wspólnocie Kościoła. Aż o 10,8 proc. mniej wiernych uczestniczyło w Eucharystii niż w 2012 roku, podczas gdy prawie 180 tysięcy wiernych wystąpiło z Kościoła katolickiego. Przy takich nieubłaganych liczbach nie da się mówić o „efekcie Franciszka” na niemieckiej ziemi. Zdaje się, że nadeszło to, co przed wieloma laty przepowiedział kardynał Meisner: niemiecki Kościół stanie się małą trzódką. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ta mała trzódka będzie zmierzać we właściwym kierunku, co w dużej mierze zależy od jej pasterzy.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost
Idziemy nr 30 (462), 27 lipca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter