29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Tyrawa: Wielki Post przygotowuje do ważnych wydarzeń

Ocena: 0
1220

„Zbliżający się Wielki Post tym razem przygotowuje nas do niezwykle ważnych wydarzeń, które na ogół przeżywa się raz w danym pokoleniu” – napisał w dorocznym liście do diecezjan biskup Jan Tyrawa.

2016-02-07 11:54
jm / Bydgoszcz (KAI), sg

Nawiązał tym samym do 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.

Odnosząc się do pierwszego z wydarzeń, biskup podkreślił, że to bezprecedensowe wydarzenie zapoczątkowało istnienie i trwanie aż do dziś narodowości i państwowości polskiej i uczyniło nas uczestnikami wielkiej kultury i cywilizacji europejskiej. „Była to jedyna droga i sposób realizacji siebie jako państwa. To chrześcijaństwo pozwoliło Europie rozwinąć się wszechstronnie i na skalę niespotykaną gdzie indziej. Polska poprzez chrzest znalazła się w centrum ówczesnego świata. Stało się tak dlatego, że chrześcijaństwo niosło w sobie nie tylko wartości duchowe, właściwe innym religiom, lecz także transcendentne, gdzie indziej niespotykane” – podkreślił w liście. 

Jak tłumaczył, moc i oryginalność chrześcijaństwa polegały na tym, że zintegrowało ono w sobie trzy najbardziej znaczące kultury ówczesnego świata – judaistyczną, grecką i rzymską, dodając do tego „swoją myśl o transcendencji i immanencji Boga”. Podkreślił, że chrześcijaństwo, kontemplując oblicze Boga, stworzyło zupełnie nową cywilizację. „To stąd wyłania się rozumienie niezbywalnej godności osoby ludzkiej. To stąd rozwój nauki, szpitalnictwa. To stąd benedyktyńska zasada «módl się i pracuj» jako źródło europejskiego dynamizmu i rozwoju społecznego i ekonomicznego. Właśnie w takim kręgu kulturowym znalazła się Polska, przyjmując chrzest”.

Oczywiście – jak zaznaczył bp Jan Tyrawa – w kontekście wydarzeń z 966 roku nie można pominąć naszego własnego chrztu. W najszerszym tego słowa znaczeniu oznacza on obmycie, zanurzenie jako oczyszczenie, ale także źródło nowego życia. Można go rozumieć dwojako. Najpierw – „indywidualnie, chrystocentrycznie, jako umieranie dla grzechu, «współpogrzebanie» z Chrystusem, by razem z Nim «współzmartwychwstać». W ten sposób każdy, kto przyjmuje chrzest, otrzymuje nowe życie na wzór Zmartwychwstałego. W pewien sposób upodabnia się do Misterium Paschalnego i wchodzi w życie Trójcy Świętej” – tłumaczył. „Chrzest rozumie się także wspólnotowo, eklezjalnie, jako wszczepienie w Kościół i jako znak jedności”.

Biskup Tyrawa wskazał, że dwoma najistotniejszymi skutkami chrztu jest „oczyszczenie z grzechów i nowe narodzenie w Duchu Świętym, które jest czymś więcej niż tylko powrotem do stanu, «jak gdyby grzechu nie było». Jest to dar takiego życia, którego zniszczyć nie można, którego znakiem tu na ziemi jest niezatarte duchowe znamię, którego pełnia objawi się w rzeczywistości eschatologicznej”. Następnie bp Jan Tyrawa przypomniał, że każdy człowiek doświadcza zarówno pozytywnych, jak i negatywnych rzeczywistości, które objawiają się jako niezależne od nas. „Zapewne każdy z nas, patrząc retrospektywnie na historię swojego życia, mógłby dostrzec takie zdarzenia, które w momencie ich doświadczania wydawały się czymś złym, burzącym nasze życie, nasze plany na przyszłość, wydawały się murem nie do przebicia, czernią nie do przeniknięcia, a później łagodniały, wpisywały się w logikę życia i dziś zawdzięczamy im to, kim i gdzie jesteśmy”. 

To doświadczenie hierarcha odniósł do naszej narodowej historii, która przez owe 1050 lat naznaczona była takimi właśnie zdarzeniami, które noszą na sobie ślad Bożej Opatrzności. „Śmiem twierdzić, że dziś wiele osób w ogóle nie zastanawia się nad tego typu zdarzeniami. Nie budzą w nich one żadnej refleksji: skąd się biorą, jakie jest ich źródło, jaka przyczyna. Często wielu kwituje to słowem «przypadek i nic więcej». Otóż nie ma przypadków! Jest za to tajemnica – nieprawości z jednej strony i łaski – z drugiej. Tajemnica nieprawości to w nauczaniu św. Pawła wszystko, co stanowi stan zniewolenia, czegoś niepożądanego i tylko miłosierna miłość Jezusa Chrystusa może człowieka z tego wyzwolić. Tajemnica łaski natomiast to delikatne i subtelne dotykanie naszej egzystencji przez samego Boga. To coś, co pozwala nam powiedzieć, że Ktoś jednak – nie naruszając naszej woli – naszym życiem kieruje. To coś, co otwiera przestrzeń dla obecności Boga w naszym życiu, ale też dla modlitwy, Ofiary Eucharystycznej”. 

Zwracając się na zakończenie do diecezjan, bp Jan Tyrawa życzył, aby nadchodzący Wielki Post pomógł im przygotować się, a później przeżywać z dumą i wdzięcznością 1050. rocznicę naszego narodowego chrztu. „Cieszmy się z naszej obecności w budowaniu lepszego świata. I chociaż Europa niejedno ma na sumieniu, podobnie jak i my sami, to jednak nikt nie potrafi wyobrazić sobie, jak wyglądałby świat, gdyby nie było w nim Chrystusa, gdyby nie było w nim tych inspiracji, które przyniosło chrześcijaństwo”. Wyraził też nadzieję, że tegoroczny Wielki Post umocni naszą wiarę, byśmy z entuzjazmem – nie tylko podczas święta młodych – dawali świadectwo o Jezusie. „Nie wszyscy z nas muszą być teologami, ale wszyscy potrzebujemy wspólnego świadectwa, wyznawania wiary i prawdziwego doświadczania Wspólnoty Kościoła”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter