28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Kasper: brat Roger "wszedł w tajemnicę Kościoła katolickiego"

Ocena: 0
1397
Życiorys założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brata Rogera Schutza (1915-2005), to „dyskretne wskazanie Ducha Świętego dla dzisiejszej drogi ekumenizmu” – uważa kard. Walter Kasper. 20150906 20:58
ts / Taizé (KAI), sg

Zdaniem byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, podążając za swoim sumieniem brat Roger „wszedł w tajemnicę Kościoła katolickiego”, ale nie zrywając z tym, co niegdyś przyjął i czym żył. Podobne pytanie stawia sobie dziś wielu poważnych chrześcijan – powiedział niemiecki purpurat 5 września w Taizé.

Dialog między ekspertami, jakkolwiek by nie był korzystny, nie rozwiązuje problemów, potrzebna jest osobista decyzja sumienia, stwierdził kard. Kasper i dodał, że środkami łagodzącymi rany podziału są miłosierdzie i przebaczenie, a nie surowość.

Kard. Kasper przemawiał na zakończenie sympozjum poświęconego „wkładowi brata Rogera w myśl teologiczną”. Odbywało się ono w Taizé od 30 sierpnia do 5 września z udziałem 250 teologów oraz osób zajmujących się tą problematyką. Było ono jednym z trzech spotkań, którymi Wspólnota z Taizé uczciła w tym roku trzy rocznice: 100. rocznicę urodzin swego założyciela, brata Rogera (12 maja), 10. rocznicą jego tragicznej śmierci (16 sierpnia) oraz utworzenie Wspólnoty przed 75 laty nieopodal Cluny – słynnego centrum średniowiecznego monastycyzmu.

Kwestia wyznaniowej przynależności brata Rogera pojawiła się wyraźnie po tym, kiedy w 2005 roku, podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II, przyjął komunię z rąk ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI. Pojawiły się wtedy pogłoski, że brat Roger przeszedł na wiarę katolicką.

Kard. Kasper wyjaśnił, że tradycyjne określenia takie jak „konwersja”, czy „formalna przynależność” nie są właściwe na opisanie drogi pochodzącego z Genewy reformowanego duchownego, brata Rogera Schutza i jego ekumenicznego powołania, a także drogi Wspólnoty z Taizé. Stosując takie sformułowania mogłoby powstać podejrzenie, że brat Roger odstąpił od swego źródłowego dziedzictwa wiary. Dlatego dobrze się stało, że gdy tylko pojawiły się pogłoski o potajemnej konwersji brata Rogera, Wspólnota natychmiast i w sposób zdecydowany temu zaprzeczyła.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter