18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobiety w Kościele - spotkanie Rady KEP

Ocena: 0
1540

Jak zorganizować Diecezjalny Dzień Kobiet, jaka jest ich rola w parafii, do jakich wspólnot należą – to część tematów, które były poruszane dziś w Warszawie podczas spotkania Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP.

2015-10-23 16:31
aw / Warszawa (KAI), mz

Socjolog Maria Rogaczewska z UW omówiła badania socjologiczne, z których wynika, że blisko 70 proc. osób angażujących się we wspólnoty modlitewne, charytatywne i inne w parafiach to kobiety. Należą one do licznych wspólnot, które jednak są rozproszone, bo brakuje międzypokoleniowej współpracy, wymiany doświadczeń. Jako przykład socjolog z UW podała Koła Gospodyń Wiejskich, do których bardzo chętnie zgłaszają się młode kobiety, aby uczyć się tradycji; w zamian mogą zaoferować znajomość internetu czy Facebooka. Wielodzietne matki mogłyby uczyć nastawione konsumpcyjnie młode parafianki oszczędnego gospodarowania pieniędzmi.

O ubóstwie dotykającym wiele kobiet mówiła Teresa Kapela ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. – Obecnie neguje się godność macierzyństwa, a o wartości kobiety rozstrzyga jej aktywność zawodowa – powiedziała Kapela. Dodała, że młode matki są samotne, często mieszkają daleko od miejsca urodzenia, w dużych miastach, ich mężowie pracują nawet po kilkanaście godzin, brakuje solidarności międzypokoleniowej. W obecnym systemie tylko 50 proc. matek ma zabezpieczenie finansowe, zaś tylko 30 proc. korzysta z zasiłków. Macierzyństwo w praktyce jest całkowicie indywidualnym problemem poszczególnych kobiet.

Kapela przytoczyła raport Światowego Ruchu Matek, z którego wynika, że chcą one towarzyszyć osobiście swym dzieciom, gdyż macierzyństwo przemienia świat ich wartości. Należałoby więc, zdaniem Kapeli, tworzyć miejsca spotkań dla kobiet. Jako przykład podała Centra Rodzin w Czechach, powstające przy każdej diecezji, gdzie organizowane są kursy dla młodych matek i podnosi się poprzez rozmaite działania prestiż pracy domowej.

Kapela mówiła także o biedzie psychologicznej i bezradności wielu matek i całych rodzin w sytuacji, gdy na rodzinę patrzy się z podejrzliwością jako potencjalne źródło przemocy i wykorzystywania seksualnego. Zespoły powołane przy każdej gminie do zwalczania przemocy nieraz stają się elementem grupowego zastraszania rodziców, oskarżanych o wiele "wykroczeń", np. zakupoholizm. Posiadanie licznego potomstwa dla niektórych członków takich zespołów jest poszlaką występowania przemocy seksualnej w rodzinie – mąż miałby zmuszać żonę do rodzenia dzieci. Tymczasem Ośrodki Pomocy Rodzinie działają wadliwie, nie realizują podstawowego celu pomocowego. Jedynym środkiem służącym rozwiązaniu trudności, jaki dostrzegają, jest odebranie dzieci matce i ojcu. Liczba takich przypadków lawinowo wzrasta.

Uczestniczki spotkania omówiły także swój postulat i propozycję, żeby w całej Polsce organizować Diecezjalny Dzień Kobiet, idąc śladem diecezji łowickiej, która takie wydarzenie zainicjowała. Takie spotkanie na modlitwie i rozmowie o ważnych problemach kobiet w różnym wieku spełniłoby również cenną funkcję integracyjną – podkreślały uczestniczki spotkania.

Bp Ireneusz Pękalski, który jest delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet, postulował przeprowadzenie całościowej ankiety dotyczącej kobiet w świecie i w Kościele.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Krakowie-Wieliczce 23 czerwca 2013 r. Wśród jej zadań są: wymiana doświadczeń związanych z działalnością duszpasterstw kobiecych; opracowania programów ich działań; podejmowanie wspólnych inicjatyw duszpasterskich; współpraca ze świeckimi ruchami i stowarzyszeniami; prowadzenie i zlecanie badań socjologicznych związanych z sytuacją kobiet w Polsce oraz w Kościele lokalnym; informowanie biskupów, zwłaszcza przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP o podjętych inicjatywach duszpasterskich kobiet. Delegatem KEP jest łódzki biskup pomocniczy Ireneusz Pękalski. Rada spotyka się dwa razy do roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter