25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: 19. kongres Renovabis

Ocena: 0
1438
Pod hasłem „Jaka przyszłość czeka młodzież w Europie Wschodniej" rozpoczął się 2 września we Fryzyndze 19. międzynarodowy kongres „Renovabis”.
20150904 00:58
ts (KAI) / Fryzynga, sg


Perspektywy na przyszłość wśród młodych ludzi w Europie Wschodniej obciąża często niepewność natury społecznej i ekonomicznej. Dlatego też akcja solidarności katolików niemieckich „Renovabis” postanowiła przyjrzeć się kondycji młodych ludzi w tej części naszego kontynentu, poznać ich obawy, troski i nadzieje, perspektywy życia i wiary.

– Patrząc na wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi w Europie Wschodniej i Środkowej i wynikające z tego wędrówki za pracą, widać, że określenie «pokolenia na walizkach» jest bardzo odpowiednie dla tej części naszego kontynentu – stwierdził, otwierając obrady, metropolita berliński abp Heiner Koch, przewodniczący zarządu organizacji. Zwrócił uwagę, że np. w Rumunii młodzi bezrobotni stanowią aż jedną czwartą społeczeństwa, a 60 procent wszystkich mieszkających tam młodych ludzi przyznaje, że najpóźniej za 10 lat będą mieszkali za granicą.

– Ten, kto wie, że ma niewielkie szanse na odpowiedzialne miejsce pracy we własnym kraju, szuka nowych dróg, nawet za cenę tego, że niejednokrotnie wiąże się to z ryzykiem. Patrząc długofalowo, taka przyszłość z niepewnymi perspektywami stanowi problem dla społeczeństw tych krajów – stwierdził mówca, dodając, że niepokoi to władze polityczne i lokalne w tych krajach. Choć rozgoryczenie i niezadowolenie tamtejszych młodych ludzi jest zrozumiałe, troskę "Renovabis" budzi przede wszystkim fakt, że „ta młodzież wykazuje mało nadziei i inicjatyw do podjęcia na własną rękę próby zmiany tej sytuacji“.

Abp Koch oznajmił, że wraz z organizacją, którą kieruje i Kościołami lokalnymi w Europie Wschodniej pragnie bardziej aktywnie zaangażować się w politykę wobec młodych ludzi w tych krajach i w Unii Europejskiej. – Młodzież w Europie Wschodniej musi mieć perspektywy – stwierdził hierarcha. Jego zdaniem należy poprawić system oświatowy, stworzyć równe szanse i zwalczać korupcję. Trzeba się uczyć od siebie nawzajem i wnosić wartości Kościoła.

Nawiązując do uchodźców politycznych i ekonomicznych, którzy w ostatnim okresie masowo napływają do Niemiec, metropolita Berlina powiedział, że kilkakrotnie odwiedzał obozy dla nich i zawsze spotykał się tam z wielkim ludzkim cierpieniem. Przyznał, że nie rozumie, dlaczego Europie przychodzi z takim trudem znalezienie wspólnego rozwiązania problemu uchodźców. Gdyby chodziło o finanse, rozwiązanie znalazłoby się bardzo szybko – jest przekonany hierarcha niemiecki.

Dyrektor wykonawczy akcji niemieckich katolików "Renovabis" dr Gerhard Albert przypomniał, że wspierała ona polityków w ich staraniach o zwalczenie przyczyn wyjazdów młodych ludzi z ich krajów. W minionych latach organizacja pomogła wraz ze swoimi partnerami zrealizować projekty dla młodzieży w Bośni i Hercegowinie, np. „szkoły europejskie“, których uczniowie z różnych grup etnicznych i różnych religii uczą się od wczesnego dzieciństwa życia w normalnych warunkach. Projekty nauczania i dodatkowe programy oświatowe pod patronatem Kościoła realizowane są także na Litwie. Natomiast na Węgrzech diecezjalne biuro ds. młodzieży w miejscowości Monor w diecezji Vác prowadzi program kształtowania obywatelskich postaw młodzieży i brania przez nią odpowiedzialności.

– Jeśli z naszego kongresu wyjdzie choć kilka nowych pomysłów i impulsów dotyczących tego, jak w przyszłości możemy lepiej połączyć nasze siły, wymieniać doświadczenia i solidarnie sobie pomagać, to już było warto zorganizować ten kongres – uważają organizatorzy.

Listy z pozdrowieniami przesłali uczestnikom obrad przedstawiciele Kościoła i państwa. Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów kard. Reinhard Marx wyraził uznanie dla wyboru tematu kongresu. Przypomniał, że młodzież jest przyszłością każdego społeczeństwa, też naszego kontynentu, a centralne znaczenie dla Kościoła ma refleksja z udziałem młodych ludzi nad tym, co oznacza wiara chrześcijańska dla życia w naszych czasach. Przyznawszy, że rozumie, jak wielkie trudności sprawia młodym ludziom w Europie Wschodniej dzień powszedni, kardynał zachęcił jednocześnie do zastanowienia się, czy muszą oni opuszczać swe miejscowości i kraje po to, aby móc pracować gdzie indziej. Jako jeden z tematów pod dyskusję na kongresie zaproponował znaczenie przyjaźni i rodziny w ich kulturze życia opartej na wierze.

Nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović stwierdził w swoim przesłaniu, że jeśli młodzież w Europie Wschodniej i Środkowej „nie będzie miała orientacji i wiary chrześcijańskiej, stanie się ofiarą różnych form wykorzystywania“. – Europa potrzebuje dynamizmu młodych ludzi, co jest podstawą dziś i jutra społeczeństwa i Kościoła – podkreślił dyplomata papieski.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie zgadza się z twierdzeniem, jakoby przerażające statystyki mówiące o bezrobociu wśród młodych ludzi w Europie Wschodniej upoważniały do mówienia o „straconym pokoleniu". Jej zdaniem potencjał przyszłościowy całej Europy rozstrzyga się w pytaniu, jakie perspektywy nasz kontynent oferuje młodym ludziom.

Również przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz uważa, że wysokie bezrobocie wśród młodzieży w Hiszpanii, Grecji czy krajach Europu Środkowo-Wschodniej stanowi „wielki ciężar dla ludzi i powód do wstydu dla Unii Europejskiej“. Perspektyw życia nie można jednak sprowadzać jedynie do możliwości zarobkowania. Dlatego też wezwał uczestników posiedzenia "Renovabis", aby zajęli się także aspektami politycznymi, społecznymi, kulturalnymi i religijnymi, które pozwolą spojrzeć głębiej na realia życia młodych ludzi w tej części Europy.

Istniejąca od 22 lat akcja "Renovabis" – dzieło pomocy katolików niemieckich Europie Wschodniej - jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Swoją nazwę wywodzi od słów z Psalmu 104: „Emitte spiritum tuum... et renovabis faciem terrae” („Ześlij swego Ducha... i odnowisz oblicze ziemi”, Ps 104, 30). Powołali je do życia biskupi Niemiec na zebraniu ogólnym episkopatu tego kraju 3 marca 1993 roku. Po dziesięcioleciach podziałów spowodowanych „żelazną kurtyną” biskupi we współpracy z Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich (ZdK) postanowili, że będą starali się budzić w swoim społeczeństwie zainteresowanie ludźmi w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej i nieść im pomoc.

Międzynarodowe kongresy organizacji odbywają się od 1997 roku. Służą wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach tej części Europy oraz poruszają tematy ważne dla całego kontynentu. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli nie tylko Kościoła, ale także świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, kongresy stały się ważnym forum dialogu miedzy Wschodem a Zachodem. W ostatnich latach towarzyszyły im hasła: „Czas przełomu w regionach wiejskich”, „Odkrywać dziś wiarę. Nowe drogi ewangelizacji w Europie” oraz „Wolni i solidarni”.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter