19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: abp Heiner Koch objął rządy w archidiecezji berlińskiej

Ocena: 0
1342
Archidiecezja berlińska ma nowego arcypasterza. Urząd nowego arcybiskupa Berlina objął 19 września podczas uroczystej Mszy Świętej w katedrze św. Jadwigi w Berlinie, 61-letni Heiner Koch. 20150920 15:54
ts (KAI) / Berlin (KAI), sg

Dotychczasowy biskup Drezna i Miśni jest następcą kard. Rainera Marii Woelkiego, który przed rokiem został arcybiskupem-metropolitą Kolonii. Abp Koch stanął na czele liczącej 409 tys. wiernych wspólnoty katolików Berlina, Brandenburgii i Pomorza Przedniego.

W jego ingresie uczestniczyli wysokiej rangi przedstawiciele Kościoła oraz życia politycznego z nuncjuszem apostolskim w Niemczech abp. Nikola Eteroviciem, przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhardem Marxem i przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem. Obecnych było ok. 30 biskupów z Niemiec, Czech, Holandii. Z Polski byli obecni arcybiskupi: Andrzej Dzięga i Józef Kupny oraz biskupi Ignacy Dec i Krzysztof Zadarko.

W kazaniu abp Koch zaapelował do chrześcijan, aby wyciągali konsekwencje ze swojej wiary. Powinni więc opowiadać się za tym, aby nie marginalizować ludzi nienarodzonych, słabych, ubogich i umierających oraz uchodźców. – Jeśli zajdzie potrzeba, trzeba nawet iść na ulice, aby o tym świadczyć – podkreślił arcybiskup Berlina. Jednocześnie zaprosił do dialogu wyznawców innych religii i światopoglądów oraz ludzi niewierzących. – Wasze doświadczenia będą dla nas wielkim bogactwem – stwierdził hierarcha i dodał: „Przyjmijcie także nasze doświadczenia”.

Do Kościołów chrześcijańskich zaapelował o „wspólne poszukiwanie” nowych dróg.

We wcześniejszych wywiadach abp Koch podkreślał, że nie chce być biskupem niedostępnym. – Pierwsze, co zrobię, to odwiedzę jak najwięcej parafii. Ludzie muszą wiedzieć, że biorę ich na serio i chcę z nimi rozmawiać – powiedział abp Koch.

Heiner Koch urodził się 13 czerwca 1954 (a więc za 5 dni skończy 61 lat) w Düsseldorfie (na terenie archidiecezji kolońskiej), jego ojciec jest prawnikiem. Po studiach w zakresie teologii, filozofii i pedagogiki w Bonn i uzyskaniu doktoratu z teologii, święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 27. urodzin (13 czerwca 1980) w Kolonii.

Po okresie pracy jako wikariusz był duszpasterzem młodzieży akademickiej i przewodniczącym Związku Młodzieży Katolickiej (BDKJ) w Neuss. W latach 1984-89 był duszpasterzem akademickim na Uniwersytecie w Düsseldorfie. Później kierował wydziałem duszpasterstwa dorosłych w archidiecezji kolońskiej a od 1992 - całym wydziałem duszpasterskim. W 1998 wszedł w skład kapituły katedralnej. W 2002 roku kard. Joachim Meisner mianował go zastępcą wikariusza generalnego i sekretarzem Światowych Dni Młodzieży.

17 marca 2006 Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym jego rodzimej archidiecezji (sakrę nominat przyjął 7 maja tegoż roku). 18 stycznia 2013 Franciszek powołał go na rządcę diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej. W Niemieckiej Konferencji Biskupów przewodniczy komisji ds. małżeństwa i rodziny. W tej funkcji uczestniczy też w przygotowaniach do Synodu Biskupów nt. rodziny, który w październiku odbędzie się w Rzymie. Od marca 2014 jest przewodniczącym zarządu akcji solidarności katolików niemieckich „Renovabis”, która od 1993 roku służy pomocą Kościołowi w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej.

Bp Koch jest też odpowiedzialny za duszpasterstwo wspólnot niemieckojęzycznych za granicą. 3 czerwca 2013, odwiedził Warszawę, gdzie udzielił sakramentu bierzmowania kilkorgu młodym.

Archidiecezja berlińska jest stosunkowo młodą jednostką w Kościele katolickim Niemiec. Jako diecezja powstała 13 sierpnia 1930 i do końca II wojny światowej wchodziła w skład metropolii wrocławskiej. Po wojnie, w związku ze zmianami granic i wejściem Wrocławia w skład Polski, biskupstwo berlińskie podlegało bezpośrednio Stolicy Apostolskiej i dopiero 27 czerwca 1994 Jan Paweł II podniósł je do rangi archidiecezji i utworzył metropolię berlińską, w której skład wchodzą obecnie wspomniana archidiecezja oraz diecezje: drezdeńsko-miśnieńska i Görlitz.

Pierwszym biskupem berlińskim był w latach 1930-33 Christian Schreiber (1872-1933), a po nim urząd ten sprawowało jeszcze 8 hierarchów. Wśród nich było dotychczas 6 kardynałów, z których pierwszym był Konrad von Preysig Lichtenegg-Moos (1880-1950). Pierwszym arcybiskupem metropolitą berlińskim został kard. Georg Sterzinsky (1936-2011).


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter