19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: ekumeniczna inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Ocena: 0
1245

Symbolicznym zapaleniem świec zainaugurowano w pierwszą niedzielę Adwentu 22. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku przebiega ona pod hasłem „Głodni Miłosierdzia”.

2015-11-29 20:21
mag / Warszawa (KAI), sg

Ekumeniczna uroczystość z udziałem przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego odbyła się w prawosławnej katedrze pw. św. Równej Apostołem Marii Magdaleny w Warszawie.

– Nie szukamy dziś jedności, bo już jesteśmy zjednoczeni troską o drugiego człowieka. Nie dyskutujemy również na temat dogmatów, bo w obliczu nieszczęścia drugiego ważna jest tylko jedna prawda: „Bóg jest Miłością i wzywa nas byśmy byli jej wcieleniem” – powiedział ks. Doroteusz Sawicki z Eleos, charytatywnej organizacji Kościoła prawosławnego. 

Przyrównał on cztery organizacje charytatywne – dwie protestanckie Diakonie, Caritas Polska i Eleos do czterech rogów jednego stołu, na którym płoną cztery świece. – Są one nieco odmienne, ale dają identyczny płomień, który rozprasza mrok porzucenia i samotności. Jednoczy nas również ten sam cel – umiłowanie Boga w drugim człowieku – zaznaczył duchowny.

– Przyjście z pomocą potrzebującym jest naszym, nie tyle chrześcijańskim, co przede wszystkim ludzkim, obowiązkiem – podkreślił z kolei abp Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Metropolita Warszawy i całej Polski przypomniał, że Chrystus dał nam przykład, jak powinniśmy służyć drugiemu człowiekowi, który znajduje się w potrzebie. – Życzę, aby wasza gorliwość nie ustawała i aby było jak najwięcej tych, którzy nie będą przechodzić obojętnie wobec ciężaru drugiego człowieka; abyście mieli jak najwięcej takich dobrych Samarytan – powiedział abp Sawa.

– Tym, który jest Miłosierny jest przede wszystkim Bóg. On stworzył człowieka do miłości dlatego naszym powołaniem jest służba drugiemu, zwłaszcza temu najsłabszemu i najbardziej potrzebującemu, o czym właśnie przypomina nam Świecia Wigilijnego Pomocy Dzieciom – powiedział natomiast ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Podkreślając, że miłosierdziu nie można postawić żadnych granic, wyraził radość, że cała akcja przybrała charakter ekumeniczny i stała się wspólnym dziełem czterech Kościołów chrześcijańskich. – Między ludźmi, którzy doświadczają biedy, tak naprawdę nie ma różnicy, jaką religię wyznają. Wszyscy oni potrzebują miłosierdzia – stwierdził ks. Subocz.

Zwrócił ponadto uwagę, że Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom swoim wsparciem obejmuje już nie tylko potrzebujących w naszej Ojczyźnie. Część zebranych z tej akcji funduszy idzie na pomoc najmłodszym z Trzeciego Świata. W tym roku trafi ona do dzieci z Syrii, które doświadczają tragedii wojny.

Wanda Falk z Diakonii Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w RP przypomniała, że wspólne zaangażowanie na płaszczyźnie pomocy najuboższym stanowi jedną z ważnych płaszczyzn współpracy ekumenicznej, poprzez którą Kościoły dają świadectwo Chrystusowemu przesłaniu o zbawieniu.

Zwróciła uwagę, że nie można oddzielić wiary w Boga od uczynków miłosierdzia. – Zgodnie z Chrystusowym przesłaniem – służąc drugiemu człowiekowi, służymy samemu Bogu – podkreśliła.

W uroczystej inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wzięli także udział bp senior Zdzisław Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz bp senior Jan Szarek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Kościół katolicki oprócz ks. Mariana Subocza reprezentował ks. Dariusz Marczak, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Uroczystość uświetnił występ Dziecięco-Młodzieżowego Chóru Katedry Metropolitalnej pw. Św. Równej Apostołem Marii Magdaleny w Warszawie pod dyrekcją ks. Jerzego Kulika oraz Dziecięco-Młodzieżowy Chór parafii św. Jana Klimaka w Warszawie pod dyrekcją Bogdana Kuźmiuka.

W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadzonych w tym roku zostanie ponad 3 mln świec, które znajdą się na wigilijnych stołach w całej Polsce. Dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Środki rozdysponowane zostaną przez diecezjalne oddziały Caritas wśród świetlic socjoterapeutycznych, na dożywianie, pomoc w edukacji i letni wypoczynek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter