24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyzwania duszpasterskie dla niemieckiej Polonii

Ocena: 0
878

Zapewnienie jak najlepszej opieki duszpasterskiej dla 2,5 mln Polaków to największe wyzwanie przed jakim stoi Polska Misja Katolicka w Niemczech.

fot. pixabay.com

– Także Kościół w Polsce musi wziąć za to odpowiedzialność. Bardzo zależy nam na kondycji duchowej i religijnej naszych rodaków aby ją podtrzymywać i zachować. Musimy wychodzić na przeciw ich potrzebom – powiedział KAI ks. prałat Stanisław Budyn, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. W Warszawie obradowało prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Ks. Budyn przypomniał, że do Niemiec Polacy stale emigrują. Co roku przyjeżdża ich ok. 80 tys. Według statystyk z czerwca 2016 r. w Niemczech jest 600 tys. Polaków płacących podatek kościelny, a drugi 600 tys. to osoby mające podwójne obywatelstwo. W sumie jest 1,2 mln Polaków płacących podatek kościelny na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego. Polacy stanowią zatem 5 proc. niemieckich katolików i stanowią największą grupę narodowościową w niemieckim Kościele. – Z jednej strony należy się cieszyć ale z tym wiążą się też problemy. W Niemczech przeprowadzana jest restrukturyzacja parafii. W niektórych przypadkach z jednego wcześniej dekanatu tworzy się jedną parafię obsługiwaną przez kilku księży dlatego trzeba na nowo ustalić zasady funkcjonowania duszpasterstwa polonijnego, jak ma przebiegać porządek nabożeństw, prowadzenia katechezy i szkolnictwa itd. Musimy być bardzo uważni aby dobrze dostosować się do nowych struktur, w tym naszych rad parafialnych – zaznaczył ks. Budyn.

W sumie na terenie Niemiec przebywa ok. 2,5 mln Polaków, z których większość pragnie łączności z Kościołem. Podkreślił, że ważne jest aby mieli oni, odpowiednio do liczby wiernych, możliwość uczestniczenia w mszach, św., korzystania z sakramentów. – Mamy wiele kościołów, do których na niedzielną Mszę św. po polsku przychodzi ponad 1 tys. wiernych a świątynia ma np. 200 miejsc siedzących. Zatem potrzebujemy więcej kościołów i księży – powiedział. Dużym problemem jest także dostęp wiernych do sakramentu pokuty. Na Wielkanoc i Boże Narodzenie korzysta z niego ok. 60 tys. wiernych. 

– Za duszpasterstwo Polonii w Niemczech musi wziąć coraz większą odpowiedzialność także Kościół w Polsce. Bardzo zależy nam na kondycji duchowej i religijnej naszych rodaków aby ją podtrzymywać i zachować. Musimy wychodzić na przeciw ich potrzebom – powiedział. 

Mówiąc o nowej niemieckiej Polonii ks. Budyn zauważył, że większość z niej chce "przyjść na gotowe", jeszcze nie wyrobili w sobie zmysłu współodpowiedzialności za wspólnotę, Kościół. – Nie wynieśli tego z Polski, nie mają poczucia, że mają coś do powiedzenia i muszą o czymś współdecydować. Są jeszcze za mało zaangażowani, co w dużym stopniu łączy się także ze znajomością języka niemieckiego – zaznaczył kapłan. 

Ostatnio problemem jest ideologia gender, którą propaguje się w szkołach. – Rodzice krytykują ją nie zgadzają się z nią ale ze względu na słabą znajomość języka nie mogą się jej przeciwstawić, choć mają do tego prawo. To też są nasze wyzwania i wychodzimy im na przeciw organizując przy naszych parafiach naukę języka niemieckiego. Ponadto prowadzimy naukę języka polskiego dla ok. 3,5 tys. dzieci. To też wymaga zaplecza i odpowiednio wyszkolonych kadr – powiedział ks. Budyn.

Poinformował, że w kwietniu br. w weekend po Niedzieli Miłosierdzia w Schönstatt odbędzie się Kongres Nowej Ewangelizacji. Poprowadzi go bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Według Andrzeja Holma, sekretarza Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech dla polskiego duszpasterstwa w tym kraju największym wyzwaniem jest nowa emigracja. – Obecnie ludzie potrafią zaangażować się w konkretne, jednorazowe projekty ale jest już trudno o pracę długoterminową, podtrzymywanie oraz dynamizowanie już istniejących struktur – zaznaczył. Przypomniał, że w Niemczech istnieje 60 ośrodków PMK, w którym Polacy mogą prowadzić swoje życie religijne ale i społeczno–kulturalne.

Podkreślił, że ważnym elementem działalności PMK jest prowadzenie nauczania języka polskiego i podtrzymywanie więzi z polską kulturą i religijnością.

Obrady prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej toczyły się w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Uczestniczyli w nich duszpasterze polonijni oraz świeccy przedstawiciele duszpasterstw z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Węgier oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, skupia przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. Przewodniczącym Prezydium tejże Rady jest bp Lechowicz.

Prezydium tworzy płaszczyznę do refleksji i dialogu oraz stanowi inspirację do podejmowania duszpasterskich działań na rzecz umocnienia wiary Polaków żyjących w Europie i obrony ich prawa do posiadania własnego duszpasterstwa w krajach osiedlenia.

Prezydium koordynuje działalność Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej i reprezentuje Radę wobec władz kościelnych i świeckich.

W skład prezydium, obok przewodniczącego bp. Wiesława Lechowicza wchodzą: ks. prałat Stefan Wylężek – rektor Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Anglii i Walii, ks. prałat Stanisław Budyn – rektor PMK w Niemczech, ks. Bogusław Brzyś – rektor PMK we Francji, ks. Krzysztof Tyliszczak, kanclerz PMK w Anglii i Walii, Małgorzata Dudek z Francji, Katarzyna Takácsné Kalińska z Węgier, Zenon Handzel z Anglii oraz Andrzej Holm z Niemiec.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter