28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwycięstwo miłości nad złem

Ocena: 0
883

Mszy świętej w katedrze wawelskiej w Niedzielę Wielkanocną przewodniczył abp Marek Jędraszewski. – Całe nasze dalsze życie chrześcijańskie, życie na mocy chrztu świętego, wszczepione w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, musi być jednym wielkim zasługiwaniem na Boże błogosławieństwo – powiedział do zebranych metropolita krakowski.

Peter Paul Rubens: "Chrystus wręcza klucze św. Piotrowi" (ok. 1614)

Hierarcha w wygłoszonej homilii porównał dwóch uczniów, którzy przybyli do grobu po zmartwychwstaniu – Jana i Piotra. Jak zaznaczył, Jan zobaczył i uwierzył, ale Piotr tylko się zdziwił.

– Piotr nie zobaczył Pana i dlatego pozostał na poziomie zdziwienia. Ale w końcu Piotr ujrzał Pana – stwierdził, wskazując, że na kartach Pisma Świętego odnaleźć można informację, że Zmartwychwstały ukazał się Kefasowi.

Przypomniał, że to właśnie do tego spotkania nawiązywał średniowieczny ryt sprawowany w kaplicy papieskiej na Lateranie, gdzie czczono specjalną ikonę Jezusa zmartwychwstałego, o której sądzono, że była namalowana nie ludzką, ale Boską ręką.

– Na początku dzisiejszej liturgii też nawiązaliśmy do tego rytu. Diakon śpiewał: "Powstał z grobu Pan, który za nas zawisł na drzewie krzyża" i śpiewaliśmy radosne "Alleluja" (...) a potem nastąpiła cześć, jaka została oddana ikonie Chrystusa przez akt okadzenia – opisał.

Tłumacząc pierwsze spotkanie Chrystusa po zmartwychwstaniu z Piotrem, metropolita ocenił, że Piotr mógł czuć zarówno, że przyszedł moment otarcia jego łez po zdradzie Jezusa, ale także, jak bardzo zasłużył sobie na potępienie ze Jego strony. – Ukazując mu się jako pierwszemu z apostołów, Chrystus pokazał mu, że go kocha. Zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem miłości nad złem – głosił.

Zastanawiał się, czy Piotr nie myślał również o wypowiedzianych wcześniej słowach Jezusa, że nie myśli na sposób Boży, a jedynie ludzki. – Myślał rzeczywiście na sposób ludzki, a miał patrzeć na swego Mistrza i Jego posłannictwo w świecie na sposób Boży. Właśnie jako na Tego, który jest Mesjaszem, Synem Boga. I odtąd, od tego momentu spotkania ze Zmartwychwstałym, Piotr zaczął myśleć już na sposób Boży – mówił.

Dodał, że potrzebna była do tego także moc Ducha Świętego, który został zesłany w dzień Pięćdziesiątnicy, ale Piotr wiedział już, że do końca życia musi zasługiwać na błogosławieństwo, jakie otrzymał od Jezusa. Podkreślił, że takie zasługiwanie na Boże błogosławieństwo to zadanie każdego wierzącego.

– Na to, abyśmy mogli w każdym momencie naszego życia patrzeć na siebie, na innych, na świat nie na sposób ludzki, ale na sposób Boży. W świetle Tego, który umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia – zakończył abp Jędraszewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter