19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Białystok: obchody 100. rocznicy śmierci twórcy esperanto

Ocena: 0
755

Miłośnicy esperanto, przedstawiciele władz Białegostoku i mieszkańcy upamiętnili w środę przypadającą w tym roku 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa – pochodzącego z tego miasta twórcy tego języka. Światowym obchodom tej rocznicy patronuje UNESCO.

fot. PAP/Artur Reszko

Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to wielonarodowe, zróżnicowane kulturowo miasto. Młody Zamenhof, który za główną przyczynę nieporozumień i sporów między ludźmi uważał barierę językową, postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego.

Obchody tradycyjnie odbyły się przy pomniku Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, gdzie złożono kwiaty, przechodniom rozdawano żonkile, zaśpiewano też wspólnie hymn esperanto, do którego słowa napisał Zamenhof. W tym roku uroczystości przesunięto (Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 roku) ze względu na przypadający w ten dzień Wielki Piątek.

Jak mówił podczas uroczystości prezes Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku Przemysław Wierzbowski, Zamenhof, który do 14. roku życia mieszkał w Białymstoku, a później razem z rodzicami przeprowadził się do Warszawy, bardzo wiele razy wspominał miasto swojego urodzenia. – Jak wiele razy powtarzał, Białystok to jest miasto, które dało starania, dało usiłowania, dało pomysły na wszelkie kolejne plany w jego życiu – powiedział Wierzbowski.

Obchody 100. rocznicy śmierci Zamenhofa zainaugurowali w styczniu w Białymstoku m.in. esperantyści i społecznicy. Wcześniej władze Białegostoku chciały ogłosić 2017 Rokiem Zamenhofa, jednak radni na grudniowej sesji rady miasta nie zgodzili się na to. – Żałujemy, że radni w grudniu nie zgodzili się na propozycję prezydenta, ale mamy patronat UNESCO i dużo dobrej woli, by tę rocznicę starać się upamiętniać w każdy możliwy sposób – powiedział PAP zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Uroczystości zaplanowano na cały rok. W środę po południu w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku otwarto wystawę znaczków i kart pocztowych "Esperanto w filatelistyce". Zaprezentowano też wydaną przez Pocztę Polskę okolicznościową kartę pocztową dedykowaną Ludwikowi Zamenhofowi.

W czwartek wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert "Esperanto – język nadziei", podczas którego wykonany zostanie w języku esperanto m.in. I Symfonia "Esperanto" Davida Gainesa. Natomiast w świąteczny poniedziałek przed białostockim ratuszem odbędzie się – jak zapowiadają organizatorzy – esperanckie granie i śpiewanie.

Natomiast główne uroczystości związane z 100. rocznicą odbędą się w maju, kiedy w Białymstoku zostanie zainaugurowany 36. Polski Kongres Esperantystów, na który przyjadą esperantyści z kraju i ze świata. Podczas trzydniowego kongresu odbędzie się m.in. promocja wydanego w esperanto tomiku poezji białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego.

Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa (od nowego roku włączone do Białostockiego Ośrodka Kultury, co spotkało się z protestami – PAP), które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.

Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter