28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Mamy taki klimat

Ocena: 0
2471
O ustaleniach przywódców UE w sprawie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a także "rewelacjach" byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego 25 października rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego. Audycję prowadził redaktor naczelny tygodnika „wSieci” Jacek Karnowski, a gośćmi byli publicyści wPolityce.pl i „wSieci” Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba, publicysta „Do Rzeczy” Piotr Semka oraz redaktor naczelny Tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

Kopacz, Unia i CO2


Berlin robi klimat

Piotr Semka

Brak weta Ewy Kopacz wobec unijnych rozwiązań klimatycznych jest funkcją decyzji Donalda Tuska. Dla niego rozpoczynanie kadencji od konfliktu z Polską w roli głównej byłoby bardzo niezręczne. A o tym, że to Tusk rządzi pomimo deklaracji w rodzaju „Donaldzie, to ja stoję na czele polskiego rządu”, przekonaliśmy się w minionym tygodniu, gdy to on miał zdecydować, by nie odwoływać marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Tak jak kiedyś przy przyjęciu wspólnej waluty, tak i teraz UE przyjęła bardzo sprytną konstrukcję, po części ideologiczną, a po części utylitarną, która służy jednemu państwu – Niemcom. Owe konstrukcje są ustawione tak, by zapewniały korzyści Niemcom oraz miały pewne uzasadnienie idealistyczne. Przyjęcie standardów ograniczenia emisji dwutlenku węgla w Europie wzmocniłoby niemiecki przemysł związany z odnawialnymi źródłami energii, przodujący na kontynencie. Ponadto, tak jak kiedyś Rosjanie próbowali narzucać całej Europie marksizm, tak teraz Niemcy narzucają nam swoją ideologię ekologiczną, swego rodzaju nową religię. Europa przyjmuje projekt, który ją ogranicza, a wyraźnych protestów brak. Niemcy nie dopuszczają myśli o zagrożeniu ze strony Putina, o możliwości wojny.

Obarczona Europa

ks. Henryk Zieliński

Nie UE jest największym na świecie „trucicielem”, tylko są nimi Chiny, Stany Zjednoczone i Rosja. Obciążenia w postaci czy to przepisów ekologicznych, czy to socjalnych sprawiają, że w globalnym wyścigu gospodarczym Europa stoi na gorszej pozycji. Emisję gazów cieplarnianych można redukować przez budowę wiatraków, paneli słonecznych czy elektrowni jądrowych (tu technologią dysponują Francuzi), ale także poprzez zamianę elektrowni węglowych na gazowe. Gdyby Unia była konsekwentna, to zajęłaby się propozycją Tuska, by wspólnie kupować gaz, co znacznie odciążyłoby Polskę i zmniejszyło nasze koszty przestawienia się na inne źródła energii.


Sikorski, Tusk i rozbiór Ukrainy

Dlaczego Tusk milczał?

Piotr Zaremba

Spotkań Putin-Tusk nie było dużo i w mojej ocenie nie ma możliwości, by „rewelacje” Radosława Sikorskiego o propozycji udziału w rozbiorze Ukrainy były efektem pomyłki, z wyjątkiem hipotezy o jego chorobie umysłowej, którą odrzucam. Takie rzeczy pamięta się dość precyzyjnie, nawet po kilku latach i nawet gdy pochodziły z drugiej ręki. Myślę, że ta propozycja padła w Moskwie w 2008 r. Pamiętamy klimat zachwytu nad zmianą polityki dotychczasowej ekipy wobec Rosji, a także chęć „bycia sprytniejszym” od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Putin wszedł w ten klimat.

Tusk nie powiedział mu „nie”. Jak ujawnił Sikorski w wywiadzie dla „Politico”, polski premier milczał, bo wiedział, że jest nagrywany. Gdyby przystał na tę „ofertę”, zostałby wspólnikiem. Ale jaką szkodę mogłoby przynieść Tuskowi nagranie, gdyby odrzucił aluzję Putina? W kontaktach z gangsterami, choćby dla czystości procesowej, dobrze jest w takich sytuacjach mówić: „ja się w to nie bawię, nie biorę w tym udziału”. Ujawnienie treści rozmowy Putina z Tuskiem, gdyby nie doszło do niego teraz, mogło mieć poważne konsekwencje.

Zagrywka Putina

Piotr Skwieciński

Nie wydaje mi się, by Ukraińcy bardzo się zaniepokoili propozycją Putina i milczeniem Tuska. Cała polska polityka jest proukraińska, nie ma w niej jakichkolwiek elementów rewanżyzmu historycznego, zwłaszcza roszczeń terytorialnych. Kto się interesuje sprawami polsko-rosyjskimi, wie, że różnego rodzaju aluzje o Lwowie pojawiały się w kuluarowych rozmowach, choć może nie na tak wysokim szczeblu. Dlatego myślę, że Putin w rozmowie z Tuskiem takiej użył. O co mu chodziło? Moim zdaniem nie tyle o to, by z Polską robić rozbiór Ukrainy, ale by taką możliwością grać. Jeśli ze strony polskiej byłoby przyzwolenie, to już w czasie kontrowersji dotyczących ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Unii Eurazjatyckiej mógłby Ukrainę postraszyć. Milczenie Tuska wzięło się raczej z braku asertywności wobec Putina. Stąd, że Tuskowi bardzo zależało, aby nie doszło do zgrzytów na linii Polska-Rosja.


Homopropaganda w TVP



***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


Idziemy nr 44 (476), 2 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter