19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrześcijanie w odwrocie

Ocena: 0
479

Od roku 2001 zamknięto w Londynie 500 różnych chrześcijańskich kościołów, działają tam za to aż 423 meczety – informuje Gatestone Institute, niezależna organizacja zajmująca się sprawami polityki międzynarodowej.

fot. Sylwia Gawrysiak

Włoski dziennikarz Guido Meotii z „Il Foglio” pisze o rozroście islamu na gruzach angielskiego chrześcijaństwa: Hyat United Church został zakupiony przez społeczność egipską na meczet, podobny los spotkał St Peter’s Church. W kościele San George-in-the-East, zaprojektowanym tak, by pomieścić ponad 1200 wiernych, tylko 12 zbiera się na nabożeństwo; w St Mary’s Cable Street – niewiele więcej, około 20. Tymczasem pobliski meczet Brune Street Estate może pomieścić jedynie sto osób i w każdy piątek tłum rozlewa się na ulicę.

W latach 2012-14 liczba osób deklarujących się jako anglikanie spadła o 1,7 mln, muzułmanów zaś wzrosła o prawie milion. Liczba konwersji na islam się podwoiła. W muzułmańskich rodzinach rodzi się też więcej dzieci, prawie połowa brytyjskich muzułmanów nie ma jeszcze 25 lat. Co czwarty chrześcijanin zaś ukończył już 65 lat.

Islamskie społeczności w Wielkiej Brytanii to domena wielkich miast. W Manchesterze mieszka prawie 16 proc. muzułmanów, w Birmingham już ponad 20 proc., a w Bradford właściwie co czwarty mieszkaniec wyznaje islam. Co trzeci muzułmanin mieszkający na Wyspach nie czuje się częścią brytyjskiego społeczeństwa. Wpływ na to może mieć fakt, że – jak podaje Innes Bowen w artykule opublikowanym w „The Spectator” – tylko dwa z 1,7 tys. meczetów w Wielkiej Brytanii podejmują modernistyczną interpretację islamu. Jednocześnie nawet 45 proc. kontrolować może radykalny południowoazjatycki ruch Deobandi. Kolejne 6 proc. jest w rękach fundamentalistycznych wahabitów.

Dodatkowo w Wielkiej Brytanii, na mocy prawa dopuszczającego funkcjonowanie pozasądowych trybunałów arbitrażowych, oficjalnie działa już sto sądów, w których stosuje się prawo szariatu.

Na islamskie zwyczaje otwarte są też angielskie uniwersytety. W czasie jednej z prelekcji na uniwersytecie Queen Mary kobiety musiały skorzystać z osobnego wejścia i nie mogły zadawać pytań prelegentom. W słynnej zaś London School of Economics podczas gali zorganizowanej przez islamską społeczność kobiety i mężczyźni byli oddzieleni specjalnym, siedmiometrowym panelem.

„Homogeniczny chrześcijański krajobraz religii państwowej jest w odwrocie” – uważa prof. Ceri Peach z Uniwersytetu w Oksfordzie. Brytyjski multikulturalizm nie karmi potwora islamskiego fundamentalizmu?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter