26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

IPN zidentyfikował ciało "Inki"

Ocena: 0
2571
Instytut Pamięci Narodowej ogłosił dziś, że zidentyfikował szczątki pięciorga działaczy antykomunistycznego podziemia, ofiar powojennego terroru. Wśród nich jest Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 2015-03-01 17:12
sg na podst. tvn24.pl
fot. PAP/Jakub Kamiński


Nazwiska ogłoszone zostały w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości, która odbyła się z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz Danuty Siedzikówny IPN we współpracy z instytucjami naukowymi ze Szczecina i Wrocławia zidentyfikował również szczątki Edwarda Pytki, Józefa Kozłowskiego, Mariana Kaczmarka i Stanisława Kutryba.

Noty identyfikacyjne z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezesa IPN-u dr. Łukasza Kamińskiego odebrali krewni zamordowanych przez komunistyczne władze. – Wysiłkiem tysięcy ludzi losy naszych rodzin zostały ujawnione. Oni dziś do nas wrócili i za to dziękuję – powiedział Maciej Pawełek, członek rodziny Danuty Siedzikówny.

***
Danuta Siedzikówna (ur. 3 września 1928 r. w Guszczewinie koło Narewki) już jako piętnastolatka złożyła przysięgę AK. Została przeszkolona na sanitariuszkę. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 r. została kancelistką w nadleśnictwie Hajnówka. Po raz pierwszy za współpracę z podziemiem antykomunistycznym aresztowano ją w 1945 r. Została jednak uwolniona z konwoju przez patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja „Konusa” (podkomendnego mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”). Siedzikówna służyła jako sanitariuszka najpierw w oddziale „Konusa”, a następnie por. Jana Mazura „Piasta” i por. Mariana Plucińskiego „Mścisława”, a także por. Leona Beynara „Nowiny” (znanego później jako Paweł Jasienica). Od wiosny 1946 r. do lipca 1946 r. służyła jako łączniczka i sanitariuszka w oddziale ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”. Uczestniczyła w akcjach przeciw NKWD i UB. W czerwcu 1946 r. wysłano ją do Gdańska po zaopatrzenie medyczne.

Została aresztowana przez UB 20 lipca 1946 r. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. gdański Wojskowy Sąd Rejonowy skazał „Inkę” na karę śmierci. Akt oskarżenia zawierał zarzuty udziału w związku zbrojnym mającym na celu obalenie siłą władzy ludowej oraz mordowania milicjantów i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W grypsie z więzienia przesłanym siostrom napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Karę śmierci wykonano 28 sierpnia 1946 r. „Inka” została zabita strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego z KBW. Ostatnie słowa Siedzikówny brzmiały : „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter