29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kropla i skała

Ocena: 0
1595

Przybycie do Polski abp. Salvattore Penacchio, byłego nuncjusza w Indiach, powoduje większe zainteresowanie Kościołem w tym kraju.

fot. Pixabay.com

Przywykliśmy już do kolejnych wiadomości o prześladowaniu chrześcijańskiej mniejszości w Indiach. Kwestia ta nabrała obecnie wagi politycznej, a skrajni nacjonaliści, by zdobyć głosy wyborców i przedstawić się jako jedyni obrońcy hinduskiej wiary i tradycji, często żerują na najniższych instynktach, czyli na przemocy i nienawiści. Chrześcijanie w Indiach to jednak nie tylko prześladowania. To także świadectwo życia, które najpełniej uwidoczniło się w posłudze Matki Teresy i które coraz mocniej przemawia do Hindusów.

Matka Teresa jest uważana za świętą nie tylko przez chrześcijan, ale również, na swój sposób, przez innych mieszkańców Indii. Jej służba chorym, ubogim i bezdomnym była świadectwem nie tylko dla nas, ale również dla nich. To dzięki niej w dużym stopniu zmieniło się postrzeganie chrześcijaństwa. Zaczęło ono powoli zmieniać zarówno mentalność, jak i kulturę moralną Indii. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła tam także bardzo wyraźnie liczba osób przyznająca się do wiary w Chrystusa.

 

Nie tylko Ariowie

Świadectwa archeologiczne lokują początki Indii w III tysiącleciu przed Chr,. kiedy to w dolinie rzeki Indus istniała rozwinięta cywilizacja miejska. Około XV w. przed Chr. przybyły na te tereny pastersko-rolnicze plemiona Ariów, które po wchłonięciu miejscowych społeczności narzuciły im własną kulturę i religię. Społeczeństwo dzieliło się na tzw. warny, czyli stany społeczne. Z kolei wewnątrz warn wyodrębniły się kasty. Od VI wieku istniały tam liczne królestwa oraz potężne niezależne organizacje plemienne. Po dotarciu wojsk Aleksandra Wielkiego miejscowi władcy oparli się najazdowi Greków. W VIII wieku naszej ery nastąpiły najazdy muzułmanów i w efekcie na podbitych terenach powstał muzułmański sułtanat ze stolicą w Delhi. W XIV wieku tereny te podbili Mongołowie pod wodzą Timura.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 8 (594), 19 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter