28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

MSWiA wydało poradnik o barwach narodowych

Ocena: 0
1022

Odpowiedzi na pytania, czym są barwy narodowe, flaga i jak się nimi poprawnie posługiwać, zawiera wydany przez MSWiA poradnik "Biało-czerwona". Nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, powinny być umieszczone na barwach narodowych, a nie fladze – informuje.

fot. Pixabay.com

90 lat temu – 26 lutego 1927 r. – minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski podpisał okólnik, który ogłaszał hymn Polski w postaci Mazurka Dąbrowskiego. Z tej okazji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przekazał wojewodom, samorządowcom, komendantom służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a także słuchaczom Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, wydaną przez MSWiA publikację pt. "Biało-czerwona".

Autorem poradnika jest ekspert w dziedzinie weksylologii, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA Alfred Znamierowski. 

Na 32 stronach publikacji "Biało-czerwona" znalazły się m.in. objaśnienia pojęć: barwy narodowe, flaga, flaga państwowa, sztandar, banner czy chorągiewka samochodowa. "Barwy narodowe RP różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa" – napisano w publikacji.

W poradniku przypomniano, że flaga lub banner eksponowane publicznie, muszą być czyste i mieć czytelne barwy; nie mogę być pomięte lub postrzępione. Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej, muszą być odpowiednio oświetlone. 

W tekście zaznaczono, że na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. "Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" – podkreślono w publikacji.

Autor publikacji informuje, że flaga nigdy nie może także dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody, a także, że flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.

"Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik) w kolejności zgodnej z hierarchią" – zwrócono uwagę w poradniku.

Z "Biało-czerwonej" dowiadujemy się także, że na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Czytaj także: Symbole narodowe - instrukcja obsługi

W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii: flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej, flaga innego państwa, flaga województwa, flaga powiatu, flaga gminy (miasta, gminy miejsko­wiejskiej, gminy wiejskiej), flaga europejska, flaga organizacji międzynarodowej (np. flaga ONZ, flaga NATO), flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej), flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp., flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

"Hierarchii tej należy przestrzegać przy wszystkich formach eksponowania flag i bannerów i bannerów w przestrzeni publicznej, na zewnątrz i wewnątrz budynków lub obiektów sportowych" – informuje publikacja.

"Biało-czerwona" zawiera także oddzielny rozdział na temat rozmieszczania flagi podczas konferencji i wizyt przywódców innych państw. "W przypadku wizyt najwyższych rangą przywódców innych państw (głowa państwa lub rządu) można ze względów kurtuazyjnych umieścić w pomieszczeniu, w którym prowadzone są rozmowy flagę państwa, z którego pochodzi gość, na pierwszym miejscu przed flagą polską" – wskazano w poradniku.

Napisano ponadto, że w pomieszczeniach reprezentacyjnych i konferencyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych organów państwowych "wystrój flagowy powinien podkreślać, że są to instytucje polskie, dlatego można ustawić w rzędzie wiele flag polskich, których płaty będą lekko zachodzić na flagi sąsiednie".

2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter