28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pakistan: Kościół potępił krwawy zamach na meczet

Ocena: 0
1287

Kościół katolicki w Pakistanie zdecydowanie potępił samobójczy zamach na suficką świątynię w mieście Sehwan koło Karaczi na południowym wschodzie tego kraju. Zginęło w nim 80 osób, w tym 20 dzieci, a ponad 150 zostało rannych.

fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Był to najkrwawszy zamach terrorystyczny w ostatnim czasie. Przyznało się do niego Państwo Islamskie, którego członkowie, a także talibowie i część innych ekstremistów, uważają sufizm, czyli mistyczny nurt islamu, za odłam heretycki, który należy zwalczać wszelkimi sposobami.

Przedstawiciele Kościoła w Pakistanie podkreślają, że tamtejsze instytucja państwowe zupełnie nie działają, czego najlepiej dowodzi to, że nie są one w stanie zapewnić bezpieczeństwa swym obywatelom.

Dyrektor seminarium Najświętszej Maryi Panny w Lahaurze ks. Inayat Bernard w rozmowie z watykańską agencją Fides przypomniał, że 13 lutego do krwawego zamachu doszło także w tym mieście (zginęło 13 osób, a ponad sto jest rannych), a wcześniej – w Quetcie i Peszawarze.

– To jest "tydzień przemocy terrorystycznej". Ofiarami są istoty ludzkie, niezależnie od ich przynależności etnicznej, kulturowej czy religijnej. Każdy z nas może stać się potencjalnym celem islamistów – podkreślił kapłan. Przypomniał, że ślepa przemoc uderza w miejsca kultu wszystkich religii, zarówno meczety, jak i kościoły. Stąd też, jak dodał, poszczególne wspólnoty religijne coraz częściej same organizują ich ochronę, by zapewnić bezpieczeństwo wiernym.

Ks. Bernard zwrócił również uwagę, że przemoc ta "ubliża imieniu Boga, islamowi i wykorzystuje religię do próby obalenia państwa". Zaznaczył też, że "opinia publiczna domaga się od rządu pilnych działań na płaszczyźnie ogólnokrajowej przeciw terroryzmowi"; dodał, że nakreślono już plany takich akcji, "ale widać też pewne wahania władz i to budzi w ludziach wiele znaków zapytania co do ewentualnych powiązań także w łonie instytucji rządowych".

Zdaniem ks. Bernarda osoby ochrzczone, stanowiące niespełna 2 proc. ludności kraju, mogą się obecnie tylko modlić oraz okazywać głęboką empatię i solidarność z ofiarami zamachów.

Katolicy wyrazili już kondolencje po zamachu w Lahaurze (gdzie zginęło kilku policjantów), poszli do szpitali, zgłosili pomoc i zapewnili o swej solidarności z rannymi – podkreślił kapłan. Zaznaczył ponadto, że organizują oni spotkania międzyreligijne, na których wierni wszystkich religii zapalą wspólnie świece i będą się modlić o odrzucenie, właśnie w imię Boga, morderczego terroryzmu, "który wykrwawia nasz umiłowany naród" oraz o pokój i szacunek dla życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter