28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uczymy się służyć

Ocena: 0
2750
– Działalność w Caritas otwiera nowe możliwości poznania nie tylko kraju, ale również całego świata. To jest bardzo ważna działalność, bez niej Kościół straciłby wiarygodność. Jesteśmy wszak powołani do tego, żeby świadczyć ludziom wszelką miłość i miłosierdzie – powiedział abp Henryk Hoser SAC podczas ogólnopolskich obchodów Roku Caritas w Zespole Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie.
Tam 20 marca odbył się Dzień Caritas, organizowany wspólnie przez Caritas Polska, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i szkoły w Żakowie. Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski. Wyjątkowym gościem był ks. George Sigamoney, dyrektor Caritas Sri Lanka.

– Uczymy się tego, by służyć całym sobą. Byśmy byli nie tylko pracownikami Caritas, ale ludźmi miłosierdzia w głębi naszego serca. I z tego czerpali dobro, które chcemy nieść innym – powiedział o. Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Hasłem spotkania były słowa: „Aby żyć, siebie samego trzeba dać”, a głównym tematem – wolontariat. Ksiądz Dariusz Marczak, dyrektor Caritas DWP, chwalił miejsce spotkania. Żaków jest szczególnym miejscem, gdzie dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży dokonują się niezwykłe rzeczy.

– Naszym zadaniem jest nieść pomoc potrzebującym, poświęcać swój wolny czas, angażować się w liczne dzieła miłości. Chcemy popularyzować ideę wolontariatu wśród dzieci i młodzieży i zachęcać do podejmowania go – powiedziała Anna Duszczyk, dyrektor Zespołu Szkół im. Zawiszy Czarnego, od początku wspierająca Szkolne Koła Caritas w Żakowie. Wolontariat stał się „najpiękniejszą” wizytówką Zespołu Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, a do kół należy ponad 70 uczniów.

Pomysły na akcje przychodzą same. Ostatnio wolontariusze mieli okazję obejrzeć film, posłuchać ciekawych opowieści o misjach w Gabonie i dowiedzieć się, że afrykańskie dzieci nie mają nawet czym grać w piłkę nożną. Jeszcze tego samego dnia padł pomysł – zorganizujmy akcję, z której dochód będzie przeznaczony na zakup piłek dla nich. I tak rozpoczęła się „Piłka dla Gabonu”. Podobnie było z jesienną akcją „Bandaż dla Afryki”. Kiedy wolontariusze SKC dowiedzieli się, że siostrom misjonarkom Świętej Rodziny na Misji w Kithatu, w Kenii, gdzie prowadzą szpital, brakuje bandaży, w ciągu zaledwie kilku dni zebrali ich... 559! Wielkim powodzeniem zakończyła się również akcja „Rodzina Rodzinie – Wyślij paczkę na Ukrainę”. Młodzi wolontariusze zebrali ponad 60 kg żywności i podarowali ją samotnym staruszkom na Ukrainie.

Na co dzień szkolne koła z Żakowa współpracują ze Stowarzyszeniem Dzieci Niepełnosprawnych „Możesz więcej”, które prowadzi szkołę w Zglechowie. Młodzież pomogła w organizacji zeszłorocznego balu karnawałowego dla podopiecznych stowarzyszenia oraz festynu z okazji Dnia Dziecka. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze przeprowadzili zbiórkę artykułów artystycznych, z których powstały piękne ozdoby świąteczne. Już trzeci rok młodzież zbiera plastikowe nakrętki na rzecz stowarzyszenia – dotychczas przekazali ich ponad 150 tys.

Tradycja Żakowa nakazuje dzielić się swoimi talentami i sercem z potrzebującymi. Starsi wolontariusze spotkali się w tym roku szkolnym na dniu integracyjnym z niepełnosprawnymi dziećmi z Domu Pomocy Społecznej w Kątach, a kilka tygodni temu zorganizowali bal karnawałowy dla dzieci z Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy. Co roku wolontariusze zbierają odzież, produkty żywnościowe, słodycze, przybory szkolne, a także organizują kiermasze, z których cały dochód przeznaczony jest na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla dzieci i młodzieży w trudniejszej sytuacji finansowej. Angażują się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, a wiosną biorą udział w „Tygodniu Miłosierdzia”.

Zaangażowanie w pracę na rzecz innych najpiękniej podsumowuje Maria Bogusz, przewodnicząca Szkolnego Koła Caritas w Żakowie: „Dla wolontariuszy nagrodą jest zwykły uśmiech i ciepłe słowo, a sam wolontariat zmienia ludzi! Uczy patrzeć wrażliwymi, pełnymi miłości i zrozumienia oczyma, a wtedy serce przejmuje nad nimi kontrolę i świat widzimy w zupełnie innych barwach. Dla mnie wolontariat to część mnie samej, nie wyobrażam sobie bez niego życia. Za kilka miesięcy kończę naukę w Żakowie i już dziś się zastanawiam, czy w mojej nowej szkole będę miała możliwość spełniania się w tak licznych dziełach miłości. Dlaczego? Bo „życie nie tylko po to jest, by brać... nie po to, by bezczynnie stać... Aby żyć, siebie samego trzeba dać”.

Monika Burczaniuk
fot. Caritas Polska
Idziemy nr 13 (496), 29 marca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter