28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój

Ocena: 0
1129

Pokój ma wiele wspólnego ze sprawiedliwością: jedno i drugie pozostaje upragnionym ideałem. Ponieważ nigdy nie można powiedzieć, że w świecie zapanowały powszechny pokój i sprawiedliwość, zatem zawsze są konieczne niestrudzone działania na ich rzecz.

Ogrody na Górze Błogosławieństw. Fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Gdyby działań tych nie było, świat staczałby się w otchłań coraz większych podziałów i wojen. Jednak biblijna koncepcja pokoju sięga znacznie głębiej i wyraża tęsknotę człowieka za pełną wewnętrzną harmonią. Jej owocem jest pokój ducha, który pomaga żyć godnie oraz przetrwać wszystko, co trudne.

 

Chrześcijańska wizja pokoju

Hebrajskie słowo na określenie pokoju brzmi szalom. Jego podstawowe znaczenie, obecne w starożytnych i współczesnych językach semickich, wyraża ideę „całości, nienaruszalności”. Odnosi się przede wszystkim do zdrowia i integralności wspólnoty, zadowolenia i satysfakcji, a także powodzenia i sukcesu. Dotyczy dobrego stanu zdrowia i przyjaźni oraz występuje w formułach pozdrowienia, które mają sens: „oby ci się dobrze wiodło”. We wszystkich znaczeniach wybrzmiewa pragnienie integralności i pełni dotyczące relacji międzyludzkich oraz ze światem i z Bogiem. Pełna harmonia, która pochodzi z wnętrza człowieka, usuwa wszelkie rozdwojenie i daje poczucie spełnienia.

W dziejach świata nigdy nie było powszechnego pokoju, co Biblia uzasadnia wtargnięciem niszczycielskiego zła. Grzech prarodziców ludzkości i bratobójstwo, którego dopuścił się Kain, zapoczątkowały niezliczone nieszczęścia w postaci rywalizacji i śmiercionośnych konfliktów. Nie brakowało ich również w historii ludu Bożego wybrania, który zmagał się z zewnętrznymi wrogami i doświadczył mnóstwa wewnętrznych napięć i zmagań. Ludzka strona historii zbawienia stanowi długie pasmo wydarzeń, które brutalnie obracały się przeciw pokojowi. Ma to miejsce, gdy łamana jest sprawiedliwość, aczkolwiek jeszcze liczniejsze są przykłady gwałcenia pokoju wskutek żądzy niepohamowanej dominacji, władzy i posiadania.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (602), 16 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor zwyczajny, laureat Nagrody Ratzingera, wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter